11 Mayıs 2013 Cumartesi

10 Yaşındayım ve Boşanmak İstiyorum - Nojoud Ali


Bu kitapla Yemenli küçük bir kızın trajik hikayesine tanık oluyoruz. Aslında kitapta anlatılan hikaye ülkemizde hiç de yabancı olduğumuz bir konu değil. Ama bu cesarete yabancıyız.

Nojoud on yaşında iken kendinden üç kat büyük bir adama satılır. Daha henüz ergenliğe bile girmemiş ufacık bir kız. Alan da satan da bunu biliyor. Bir de anlaşma yapılmıştır ve evlenme şartı olarak kız ergenlik çağına girene kadar kocası ona dokunmayacaktır. İki taraf da bu şartın basit bir formalite olduğunu bilir elbet. Evlendiği gün kocasının tecavüzüne uğrar bu küçük kız ve bu her gün devam eder. Hem kocasından (ona göre canavardan) hem kayınvalidesinden psikolojik ve fiziksel şiddet görür. Ama o, kendisiyle aynı kaderi paylaşan diğer çocuklar, kadınlar gibi olmaz ve evden kaçıp boşanmak için mahkemeye gider.  Onun bu serüveni sadece Yemen'de duyulmakla kalmaz tüm dünyada ses getirir.  Hatta ondan cesaret bulan iki küçük kız daha aynı cesaretle yola çıkar.

Kitap düz bir şekilde bir çocuk ağzından yaşananları anlatmış. Ağdalı bir dille, duygusal cümlelerle olayı dramatikleştirmek gibi bir amaç güdülmemiş. Zaten hikaye yeterince trajik.

Malesef çocuk gelinler açısından bizim ülkemizin de dosyası hayli kabarık. On yaşında bir çocuğun kadın olabileceğini savunan aşağılık insanlara ülkenin her yerinde rastlıyoruz. Bu kişi tarlada çalışan bir işci de olabiliyor üniversitede ders veren bir profesör de. Bir de bu  çirkin düşünceyi savunurken bu bilimsel bir kanıttır lafını ağızlarından düşürmeyenler yok mu. Genelde karşısında durdukları bilimi konu kendi çıkarları olunca kullanmaktan asla çekinmezler. Ne yazık ki bu zihniyet var oldukça etrafta küçük kadınlar görmeye devam edeceğiz.

Arka Kapak
Yemenli Nujood henüz on yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlardaki bir adama satıldı. Ailesinden, çok sevdiği kardeşlerinden koparılıp zorla Yemenin izbe bir köyüne gönderildi. Evlendiği adam kendinden yaşça oldukça büyüktü: tam üç kat. Ailesine Nujood ergenlik çağına girene kadar ona dokunulmayacağına dair söz verilmişti.

Ancak bu söze sadık kalınmadı. Verdiği sözü unutan kocası, Nujoodun bir genç kız olmasını beklemeden evlendiği gece onunla zorla birlikte oldu. Nujood gündüzleri kayınvalidesi tarafından, geceleri ise kocası tarafından iki ay boyunca fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldı.

Ve Nujood bu kâbusu yaşarken yalnızca 10 yaşında bir çocuktu.
Ama Nujood pes etmedi ve tüm Yemene ve başka memleketlerde aynı kadere mahkûm insanlara örnek olacak bir serüvene imzasını attı. Yaşadığı topraklarda eşine benzerine rastlanmamış bir hikâyenin başkahramanı oldu; kocasından boşanmak için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve yargıcın kapısını çaldı.

Nujoodun ailesine ve Yemen geleneklerine meydan okuyuşu ve cesareti tüm dünyada yankılandı ve Orta Doğudaki tüm genç kızlar için ilham kaynağı oldu.
Ve Nujood eşsiz hikâyesiyle tüm dünyanın vicdanını bir kez daha sorgulamasına sebep oldu.

4 yorum:

 1. aslında dikkatimi çekmişti ismi , neden almadım ki diye düşündüm ve listeme ekledim şimdi:)Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet benim de dikkatimi çeken ismi olmuştu. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. :)

   Sil
 2. ülkemizde de olan acı bir gerçek :.(

  YanıtlaSil