20 Şubat 2013 Çarşamba

Yarın Yeni Bir Gün - Erich Maria RemarqueBu Remarque’nin okuduğum üçüncü kitabı oldu. Sanırım bu yazarla kafayı bozuyorum. Üç kitapta da konu savaş ama o kadar gerçek o kadar samimi ki doyamıyorum. Aynı şeyleri tekrar tekrar okuyabilirim.


Okuduğum diğer iki kitabı "Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok" ve "Dönüş Yolu"ndan farklı olarak yazar burada aşka yer vermiş. Aslına bakarsak diğer kitaplardan daha ılımlı bir yaklaşım var bu kitapta. O kıyametin ortasında aşk bir ilaç gibi. Tabi aşk ne kadar güçlü olsa da hayat tüm çirkinliğiyle devam ediyor. Ve malesef aşk bu durumu iyileştirmeye yetmiyor.


Kitabın basımı yok, bir sahafta karşıma çıktı. Kitaptan haberim yoktu Remarque adını görür görmez yapıştım tabi ki. Ve tam tahmin ettiğim gibi pişman olmadım. 68’de Halk Kitabevi'nden basılmış. Eski bir kitap, haliyle içinde pek çok basım hatası var. Hatta yer değiştirmiş sayfalar da mevcut. Bazen cümle bir anda kesiliyor ama bu hatalar konu bütünlüğünü bozmuyor.

Arka Kapak
Bu romanda aşk gibi asil bir hissinsürükleyici ahengini, dehşet saçan korkunç maceraların unutulmaz hatıralarını bulacaksınız. Fırtınalı bir gecede mezarların derin çukurlarında kaybolan, insanların, yaşamak için attığı son çığlıkları duyacak ve onlarla beraber ürpereceksiniz.  

4 yorum:

 1. tamam bu yorumdan sonra yazarı not aldım , okuduğum biri mi hatırlamıyorum ancak unutamadığım değilmiş demek ki:))

  YanıtlaSil
 2. İki kitabını daha yorumlamıştım. Bir tanesinden daha değerli yorumunuzu eksik etmemiştiniz. Oradan aklınızda kalmış olabilir. Okursanız unutmayacağınız yazarlardan olacağına büyük ihtimal veriyorum. :)

  YanıtlaSil
 3. aa baktım da gerekten not almışım:)oradan kalmış olabilir , hatta sizden aldığım yorumlardan sonra nette de ufak bir bakış yapmıştım yazara , ama o kadar çok listem var ki kitaplar üzerine , alınacaklar , aciller , hemenler , mutlaka lar, lazımlar, öneriler...kusuruma bakmayın:))

  YanıtlaSil
 4. Rica ederim ne kusuru. Not alma alışkanlığım olmadığı için o kadar çok almak isteyip de ismini, yazarını unuttuğum kitap var ki. En ufak bir ipucu kalmıyor aklımda o kitaba dair. Neydi bu kitap diye düşünüp duruyorum. Siz yine iyi hatırlıyorsunuz. :)

  YanıtlaSil