15 Kasım 2012 Perşembe

1930’lardan 12 Eylül’e Siyasi TarihimizBu yazıda Türkiye’nin siyasi tarihine ışık tutan bir üçlemeden bahsedeceğim. Belgeselleri de bulunan Mehmet Ali Birand imzalı bu üç kitap siyasi tarihimize ilişkin okuduğum başarılı eserlerden biri.Demirkırat / Bir Demokrasınin Doğuşu

Bu kitapta henüz çiçeği burnunda bir ülke olan Türkiye'nin 30’lu yıllarına kısaca değinip İnönü'nün siyaset sahnesinede tek başına aktif olmasından itibaren gelişen olayları okuyoruz. 17 Eylül 1961’de Adnan Menderes'in idamıyla da kitabı noktalıyoruz.

Bu set içinde en akıcı kitap diyebilirim. Tarafsızlık elden bırakılmadan yazılmış, dönemin aktörlerinin ropörtajlarıyla desteklenmiş.

Demirkırat adının hikayesinden bahsetmeden geçmek olmaz. Demokrat Parti ortaya çıktığı zamanlarda demokrat kelimesine yabancı olan Türk halkı bu kelimeyi Demirkırat'a dönüştürmüş ve böylece kalmış.

Doğan Kitap tarafından basılan kitabın dvd'si de hediye olarak veriliyor.12 Mart / İhtilalin Pençesinde Demokrasi

Bu kitapta tarihi 61’de Menderes'in idamından alıp 71’de üç masum gencin idamına kadar götürüyoruz. 10 yıla ne çok ölüm sığdırmışız ve bununla da yetinmemişiz. Ne acı..

Kitap aynı şekilde röpörtajlarla desteklenmiş.  Ecevit ve Demirel gibi konu edilen dönemde aktif rol oynayan insanların röportajlarının bulunması büyük bir kazanç.

 İmge yayınevinden çıkan bu kitapta da dvd hediye olarak veriliyor.12 Eylül / Türkiye'nin Miladı

71 tarihiyle başlayan bu kitap dönemimizin en karışık zamanlarını anlatıyor. Sürekli değişen hükümetler, başarısız koalisyonlar, katliamlar, suikastler,  sağ sol çatışması, terör derken bir bakmışızki bir darbe daha yanı başımızda belirivermiş. 

İçlerinde en dolu dolu olan üçlemedeki bu sonuncu kitabı da iktidarı Özal'a devredip bitiriyoruz. Ama tarih burada bitmiyor. The Özal Bir Davanın Öyküsü isimli Mehmet Ali Birand ve Soner Yalçın imzalı eserle tarihe tanıklık etmeye devam edebilirsiniz. Ben şu sıralar çok yoğun olduğum için maesef bu kitaba başlayamadım.Doğan kitaptan çıkan bu kitabın ne yazık ki dvd'sini hediye olarak alamıyoruz. Ama yine de piyasa değeri 50 lira olan dvd'yi internetten izleme şansımız var.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder